:: دوره 19، شماره 1 - ( 1-1400 ) ::
جلد 19 شماره 1 صفحات 45-57 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی درمان عدالت‌خواهی جنسیتی مبتنی بر آموزه‌های دینی بر طرحواره نقش جنسیتی و سرمایه فکری دختران با تاخیر در ازدواج
مهسا جرجرزاده، پروین احتشام زاده ، رضا پاشا ، فاطمه سادات مرعشیان
استادیار گروه روان‌شناسی، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران. ، P_ehtesham85@yahoo.com
چکیده:   (185 مشاهده)
زمینه و هدف: بالا رفتن سن ازدواج جوانان، تجرد زیستی و مشکلات ازدواج دیرهنگام بخصوص برای دختران، مسئله­ای است که باید به شکل جدی به آن پرداخته شود. بویژه که، مشکلات روانی و اجتماعی متنوعی را برای افراد مجرد ایجاد می‌کند. پژوهش حاضر، با هدف تدوین بسته آموزشی عدالت­خواهی جنسیتی بر اساس آموزه­های دینی و اثربخشی آن بر سرمایه روان­شناختی و طرحواره نقش جنسیتی دختران با تاخیر در ازدواج انجام گردید.
مواد و روش‌ها: طرح از دو بخش کیفی و کمی تشکیل شد. در بخش کیفی، استنتاج تحلیلی و در بخش کمی، آزمایشی و از نوع پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری شامل دختران مجرد (۳۰-۴۵ سال) مراجعه کننده به مراکز بهداشت روان شهر تهران بود که تعداد ۳۰ نفر به روش هدفمند به عنوان نمونه انتخاب و به روش تصادفی ساده در دو گروه ۱۵ نفری (گروه آزمایش و گواه) جایگزین شدند. اعضای گروه آزمایش به مدت ۸ جلسه تحت بسته آموزشی محقق ساخته عدالت­خواهی جنسیتی بر اساس آموزه­های دینی گروهی قرار گرفتند.گروه کنترل هیچ مداخله‌ای دریافت نکردند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه سرمایه روانشناختی وتانز و همکاران ، طرحواره های جنسیتی بم بود. دادههای پژوهش به وسیله آزمون تحلیل کواریانس چندمتغیری مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که آموزشی عدالت­خواهی جنسیتی بر اساس آموزه­های دینی گروهی بر افزایش سرمایه روان­شناختی و بهبود طرحواره­های نقش جنسیتی دختران با تاخیر در ازدواج مؤثر بود(۰۰۱/۰>p).
نتیجه‌گیری: به نظر می رسد که ضرورت کاربرد عدالت­خواهی جنسیتی بر اساس آموزه­های دینی را در راستای بهبود سرمایه روانشناختی و طرحواره­های نقش جنسیتی دختران با تاخیر ازدواج خاطر نشان ساخت.
واژه‌های کلیدی: عدالت‌خواهی، سرمایه روان‌شناختی، طرحواره نقش جنسیتی، دختران، ازدواج.
متن کامل [PDF 1206 kb]   (97 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
پذیرش: 1400/3/12 | انتشار: 1400/3/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 1 - ( 1-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها