:: دوره 18، شماره 3 - ( 9-1399 ) ::
جلد 18 شماره 3 صفحات 403-415 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه‌ی اثربخشی رویکردهای مشاوره‌ای زوج‌‌درمانی شناختی- رفتاری و زوج‌درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر نیازهای عاطفی- جنسی
رامانا شهبازفر ، اقبال زارعی ، کبری حاجی علیزاده ، فریبرز درتاج
دانشیار گروه مشاوره روانشناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه هرمزگان، بندرعباس، ایران. ، eghbalzarei2010@yahoo.com
چکیده:   (1072 مشاهده)
زمینه و هدف: نیازهای عاطفی-جنسی به عنوان نیروی انگیزشی مهم تلقی می­شوند که در پایداری و افزایش کیفیت زندگی زناشویی نقش مهم دارند. از همین­رو پژوهش حاضر با هدف مقایسه اثربخشی رویکردهای مشاوره­ای CBCT و ACT بر ارتقای نیازهای عاطفی-جنسی زوجین غیربالینی شهر بندرعباس انجام گرفت.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع پژوهش­های نیمه آزمایشی با طرح پیش­آزمون، پس­آزمون و پیگیری بود. جامعه آماری پژوهش حاضر شامل ۱۴۶ نفر از زوجین غیربالینی شهر بندرعباس بودند که در دوره­­ی آموزشی مهارت­های زندگی و فضای مجازی شرکت داشتند. روش نمونه­گیری از نوع نمونه­گیری در دسترس بود. ۴۸ نفر (۲۴ زوج) در گروه­های مداخله­ای CBCT و ACT و گروه کنترل به صورت تصادفی گمارش شدند. از پرسشنامه نیازهای عاطفی-جنسی زوجین ایرانی (۱۳۹۹) برای جمع­آوری داده­های پژوهش استفاده شد. شیوه انجام مداخله به صورت ۱۲ جلسه ۹۰ دقیقه­ای زوجی بود. از مقیاس نیازهای عاطفی-جنسی زوجین ایرانی (۱۳۹۹) برای جمع­آوری اطلاعات در پژوهش استفاده شد. اطلاعات پژوهش با استفاده از آزمون آماری تحلیل واریانس با سنجش مکرر و به وسیله­ی نرم­افزار SPSS ۱۹ مورد تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: یافته­ها نشان دادند که هر دو نوع مداخله CBCT و ACT در ارتقای نیازهای زناشویی زوجین مؤثر هستند. مقایسه اثربخشی این دو رویکرد نشان داد که رویکرد زوج­درمانی ACT در سه بعد نیازهای پرهیز از رفتارهای دلسرد کننده، احساسی-جنسی و جسمانی-جنسی اثربخشی بالاتری برخودار بود.
نتیجه‌گیری: به­نظر می­رسد بهره­گیری از رویکردهای مشاوره­ای CBCT و ACT در ارتقای نیازهای عاطفی-جنسی زوجین مفید است. این امر می­تواند در سایر ابعاد زندگی زناشویی زوجین نظیر رضایت زناشویی و کیفیت زناشویی آنان نیز مؤثر باشد.
واژه‌های کلیدی: نیازهای عاطفی-جنسی، زوج درمانی شناختی- رفتاری، زوج درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد.
متن کامل [PDF 954 kb]   (334 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
پذیرش: 1399/8/10 | انتشار: 1399/9/8


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 3 - ( 9-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها