:: دوره 17، شماره 3 - ( 7-1398 ) ::
جلد 17 شماره 3 صفحات 456-448 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی غنی سازی روابط زوجین به شیوه اولسون بر صمیمیت زناشویی زوجین
فرحناز نظری1 ، عذرا اعتمادی 2، احمد عابدی3
1- دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان)- دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی
2- دانشیار، گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران ، O.Etemadi@edu.ui.ac.ir
3- دانشیار، گروه روانشناسی و آموزش کودکان با نیازهای خاص، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران.
چکیده:   (2387 مشاهده)

زمینه و هدف: صمیمیت یک مشخصه کلیدی و مهم روابط زناشویی و از ویژگی‌های بارز یک ازدواج موفق بشمار می­‌آید. نبود یا کمبود آن‌ یک شاخص آشفتگی در رابطه زناشویی است. هدف از پژوهش حاضر اثربخشی غنی‌سازی روابط زوجین به شیوه اولسون بر افزایش صمیمیت زناشویی زوجین بود.

مواد و روش‌ها: روش پژوهش حاضر به شیوه نیمه آزمایشی با طرح پیش­‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری 45 روزه انجام شد. جامعه آماری پژوهش نیز شامل 30 زوج شهر فارسان و حومه، در سال 1397 بودند. نمونه پژوهش نیز شامل 20 زوج بودند که از میان زوجین شهر فارسان و حومه­‌ی آن به شیوه داوطلبانه بر اساس فراخوان دوره‌های آموزشی- مشاوره­ای غنی‌سازی روابط زوجی انتخاب شدند. گروه آزمایش آموزش غنی‌سازی روابط زوجین به شیوه اولسون را در 7 جلسه دریافت کردند. گروه کنترل نیز در فهرست انتظار قرار داشتند. برای جمع­‌آوری داده­‌ها از پرسشنامه صمیمیت زناشویی باگاروزی استفاده شد. برای تجزیه‌وتحلیل داده­‌ها از آزمون تحلیل واریانس مختلط استفاده شد.

یافته‌ها: یافته­‌ها نشان داد آموزش غنی‌سازی روابط زوجین به شیوه اولسون در افزایش صمیمیت زناشویی زوجین شهر فارسان اثربخش بوده است (001/0p<). همچنین این اثر در مرحله پیگیری پس از 45 روز نیز پایدار بود (001/0p<).

نتیجه‌گیری: آموزش مهارت‌های ارتباطی در رویکرد غنی‌سازی روابط زوجین به شیوه اولسون توانسته است بر ارتقای صمیمیت زناشویی زوجین شهر فارسان اثربخش باشد. ملاحظات نظری و کاربردی در بخش نتیجه­‌گیری ‌مطرح‌شده است.

واژه‌های کلیدی: غنی‌سازی روابط زوجی، مدل اولسون، صمیمیت زناشویی، زوجین
متن کامل [PDF 693 kb]   (755 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/1/27 | پذیرش: 1399/1/27 | انتشار: 1399/1/27XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 3 - ( 7-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها